İstanbul Antikacılar Derneği
www.antikacilar.com.tr
" Antikacıların Buluşma Noktası "

Üsküdar da 150.000 kişilik Antika Fuarı
27 Ekim 2016

 

Üsküdar Belediyesi ve Antikacılar Derneği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Üsküdar Antika Fuarı kapsamında, İstanbullun önde gelen antikacıları bir araya geldi. Üsküdar Antika Fuarı vatandaşların yoğun katılımıyla, Üsküdar sahilinde açıldı. Kültür ve sanatı yaşatmak, canlandırmak adına düzenlenen Üsküdar Antika Fuarı´ nın açılışına Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN´ nin yanısıra Antikacılar Derneği üyeleri ve mülki erkan katıdı.

Üsküdar Antika Fuarı´ nın açılışında Başkan TÜRKMEN, tarihi itfaiye kuruluşu olan tulumbacılarla birlikte tulumba arabasından su bastı. Üsküdar sahilindeki kurdele kesim töreninde yapılan etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu.

Sergilenen eserlerin en yenisi 100-120 yıllık

 Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN,  Bu fuarda çok güzel eserler yer alıyor.  Bu eserlerin hepsinin bir tarihi hikayesi var, bir geçmişi var. Burada sergilenen en yeni eser 100 yıllık, 120 yıllıkdır. Kültür ve hayat burada sergileniyor. Özellikle geçmişini merak eden gençlerimiz bu fuarı gezmeye gelsinler. Geçen hafta burada sahaf festivali düzenlemiştik ve kitap kokusu deniz kokusun karışmıştı. Bugün ise tarih kokusu boğaz kokusuna karıştı,  dedi.

Üsküdar Antika Fuarı, önde gelen antikacıları aynı çatı altında buluşturdu

Tarihi dokuyu tanıtmak ve gençlerin geçmişini öğrenmesi için düzenlenen Üsküdar Antika Fuarı, ülkenin önde gelen antikacılarını bir araya getirdi. Fuarda antika ürünlerini tanıtan Orhan Kundullu,  Üsküdar´ın tarihi dokusu ve yapısı antika ile iç içe olduğunun kanıtıdır. Bu düzenlenen fuar  İstanbul için büyük bir kazançtır.  diye konuştu.

Fuarı küçük bir müzeye benzeten antikacı Mustafa Demirci, Halkımız kültürü sadece medyadan aldığı eğitimlerden değil, bir takım müzeleri ve böyle sergileri gezerek öğrenmesi gerekiyor. Fuar hem antikacı arkadaşların birbirleriyle tanışmasını hem de tüketici olsun, bilinçli olsun bu işlerle ilgili daha iyi bir aydınlanma sağlar. Burası hemen hemen  bir müze gibidir,  şeklinde konuştu.

Antika Fuarı vatandaşlardan tam not aldı . 10 günlük fuara 150.000 kişilik katılım olduğu açıklandı.

Zaman zaman insanları antika eserlerle geçmişe götürerek duygulandıran Üsküdar Antika Fuarı, vatandaşlardan tam not aldı.